Answer:
[tex]v_{f}=1721.1m/s[/tex]
Explanation:
Given data
q = 3.1 µC
m = 47 mg
r1 = 0.83 mm
r2 = 2.5 mm.
As we know that:
[tex]dK=-dU\\(1/2)mv_{f}^{2}-(1/2)mv_{i}^{2}=-(\frac{kq^{2} }{r_{f}}-\frac{kq^{2} }{r_{i}} )\\ (1/2)*(47*10^{-6}kg )v_{f}^{2}-(1/2)*(47*10^{-6}kg)(0)=-[(\frac{(9*10^{9}(3.1*10^{-6})^{2} }{2.5*10^{-3}}-(\frac{(9*10^{9}(3.1*10^{-6})^{2} }{0.83*10^{-3}} )]\\2.35*10^{-5} v_{f}^{2}=69.61\\v_{f}=\sqrt{\frac{69.61}{2.35*10^{-5}} }\\v_{f}=1721.1m/s[/tex]