Respuesta :

Answer:

4.16L

Explanation:

From the question given, we obtained the following data:

Molarity = 0.225 M

Number of mole of KI = 0.935mole

Volume =?

Molarity = mole / Volume

Volume = mole /Molarity

Volume = 0.935/0.225

Volume = 4.16L

Therefore, 4.16L of KI is needed.

ACCESS MORE
EDU ACCESS