During a very quick stop, a car decelerates at 7.6 m/s2. Assume the forward motion of the car corresponds to a positive direction for the rotation of the tires (and that they do not slip on the pavement).
(a) What is the angular acceleration of its tires in rad/s2, assuming they have a radius of 0.26 m and do not slip on the pavement?
(b) How many revolutions do the tires make before coming to rest, given their initial angular velocity is 95 rad/s ?

Respuesta :

Answer:

24.57 revolutions

Explanation:

(a) If they do not slip on the pavement, then the angular acceleration is

[tex]\alpha = a / r = 7.6 / 0.26 = 29.23 rad/s^2[/tex]

(b) We can use the following equation of motion to find out the angle traveled by the wheel before coming to rest:

[tex]\omega^2 - \omega_0^2 = 2\alpha\Delta \theta[/tex]

where v = 0 m/s is the final angular velocity of the wheel when it stops, [tex]\omega_0[/tex] = 95rad/s is the initial angular velocity of the wheel, [tex]\alpha = -29.23 rad/s^2[/tex] is the deceleration of the wheel, and [tex]\Delta \theta[/tex] is the angle swept in rad, which we care looking for:

[tex]0 - 95^2 = 2*29.23\Delta \theta[/tex]

[tex]9025 = 58.46 \Delta \theta[/tex]

[tex]\Delta \theta = 9025 / 58.46 = 154.375 rad[/tex]

As each revolution equals to 2π, the total revolution it makes before stop is

154.375 / 2π = 24.57 revolutions

ACCESS MORE
EDU ACCESS