Answer:
$175,000
Explanation:
Given that,
Direct materials = $ 20,000
Direct labor = $55,000
Variable overhead = $45,000
Fixed overhead = $70,000
Number of units offered = 10,000
Rent Revenue = $15,000
Avoidable Fixed Overhead:
= Fixed overhead per unit × Number of units offered
= $4 × 10,000
= $40,000
Relevant Costs:
= Direct Materials + Direct Labor + Variable Overhead + Avoidable Fixed Overhead + Rent Revenue
= $20,000 + $55,000 + $45,000 + $40,000 + $15,000
= $175,000