Beatrice Company estimates that unit sales of its lawn chairs will be 7,200 in October; 7,400 in November; and 7,100 in December.

Compute Beatrice’s sales budget for the fourth quarter assuming each unit sells for $27.50.

Respuesta :

Answer:

Budget sales:

Octobe= $198,000

November=  $203,500

December= $195,250

Explanation:

Giving the following information:

Beatrice Company estimates that unit sales of its lawn chairs will be 7,200 in October; 7,400 in November; and 7,100 in December.

Selling price=  $27.50.

Budget sales:

Octobe= 7,200*27.5= $198,000

November= 7,400*27.5= $203,500

December= 7,100*27.5= $195,250

Based on the projected sales and the price of each unit, Beatrice's sales budget for the fourth quarter would be:

  • October - $198,000.
  • November - $203,500.
  • December - $195,250.
  • Total - $596,750

What is the sales budget for the fourth quarter?

This can be found by multiplying the sales projection for the month, by price.

October:

= 7,200 x 27.50

= $198,000.

November:

= 7,400 x 27.50

= $203,500.

Decemeber:

= 7,100 x 27.50

= $195,250

The total for the fourth quarter is:

= 198,000 + 203,500 + 195,250

= $596,750

Find out more on sales budgets at https://brainly.com/question/24940564.

ACCESS MORE
EDU ACCESS