Answer:
Cost per unit= $2,500.70
Explanation:
Cost per unit of an item is the fixed cost of producing the item plus the variable cost.
That is:
Total cost = fixed cost + variable cost
In this instance the fixed cost (cost of the application) is given as $250,000
The variable cost (cost of delivery) is $0.7
For 100 units variable cost will be $0.7* 100= $70
Total cost= 250,000+ 70
Total cost= 250,070
Cost per unit = Total cost/ Number of units
Cost per unit= 250,070/100
Cost per unit= $2,500.70