Respuesta :
Answer:
T_max = 12.63 kip.in
Ф_a = 1.093°
Explanation:
Given:
- The modulus of rigidity of solid spindle G_ab = 11.2 * 10^6 psi
- The diameter of solid spindle d_ab = 1.75 in
- The allowable stress in solid spindle τ_ab = 12 ksi
- The modulus of rigidity of sleeve G_cd = 5.6 * 10^6 psi
- The outer diameter of sleeve d_cd = 3 in
- The thickness of sleeve t = 0.25
- The allowable stress in sleeve τ_cd = 7 ksi
Find:
- The largest torque T that can be applied to end A that does not exceed allowable stresses and sleeve angle of twist 0.375°
- The corresponding angle through which end A rotates.
Solution:
- Calculate the polar moment of inertia of both spindle AB and sleeve CD.
Spindle AB: c_ab = 0.5*d_ab = 0.5(1.75) = 0.875 in
J_ab = pi/2 c^4 = pi/2 0.875^4 = 0.92077 in^4
Sleeve CD: c_cd1 = 0.5*d_cd = 0.5(3) = 1.5 in , c_cd2 = c_cd1 - t = 1.25
J_cd = pi/2 (c_cd1^4 - c_cd2^4)= pi/2(1.5^4-1.25^4) = 4.1172 in^4
- The stress criteria for maximum allowable torque in spindle AB:
T_ab = J_ab*τ_ab / c_ab
T_ab = 0.92077*12 / 0.875
T_ab = 12.63 kip.in
- The stress criteria for maximum allowable torque in sleeve CD:
T_cd = J_cd*τ_cd / c_cd1
T_cd = 4.1172*7 / 1.5
T_cd = 19.21 kip.in
- The angle of twist criteria for point D:
T_d = J_cd*G_cd*Ф / L
T_d = 4.1172*5.6*10^6*0.006545 / 8
T_d = 18.86 kip.in
- The maximum allowable Torque for the structure is:
T_max = min ( 12.63 , 19.21 , 18.86 )
T_max = 12.63 kip.in
- The angle of twist of end A:
Ф_a = Ф_a/d = Ф_a/b + Ф_c/d:
T_max* ( L_ab / J_ab*G_ab + L_cd / J_cd*G_cd)
12.63*(12/0.92*11.2*10^6 + 8/4.117*5.6*10^6)
0.01908 rads = 1.093°
In this exercise we want to calculate the value of the angle, in this way we find that it will be
[tex]T_{max} = 12.63 kip.in\\\phi_a = 1.093[/tex]
Organizing the information given in the statement we find that:
- [tex]G_{ab} = 11.2 * 10^6 psi[/tex]
- [tex]d_{ab} = 1.75 in[/tex]
- [tex]T_{ab} = 12 ksi[/tex]
- [tex]G_{cd} = 5.6 * 10^6 psi[/tex]
- [tex]d_{cd} = 3 in[/tex]
- [tex]t = 0.25[/tex]
- [tex]T_{cd} = 7 ksi[/tex]
With the information given above, we use it to calculate the moment of inertia of each part, as follows:
- Spindle AB:
[tex]c_{ab} = 0.5*d_{ab} = 0.5(1.75) = 0.875 in\\ J_{ab} = \pi/2 c^4 = \pi/2 0.875^4 = 0.92077 in^4[/tex]
- Sleeve CD:
[tex]c_{cd1} = 0.5*d_{cd} = 0.5(3) = 1.5 in \\ c_{cd2} = c_{cd1} - t = 1.25\\J_{cd} = \pi/2 (c_{cd1}^4 - c_{cd2}^4)= \pi/2(1.5^4-1.25^4) = 4.1172 in^4[/tex]
So now it will be possible to calculate the maximum torque value of each one:
- AB:
[tex]T_{ab} = J_{ab}*T_{ab} / c_{ab}\\T_{ab} = 0.92077*12 / 0.875\\ T_{ab} = 12.63 kip.in[/tex]
- CD:
[tex]T_{cd} = J_{cd}*T_{cd} / c_{cd1}\\ T_{cd} = 19.21 kip.in[/tex]
The value of the angle will be given by:
[tex]\phi_a = \phi_{a/d} = \phi_{a/b} + \phi_{c/d}\\=0.01908 rads = 1.093[/tex]
See more about torque at brainly.com/question/6855614