contestada

A fuzzy die that has a weight of 1.80 N hangs from the ceiling of a car by a massless string. The car travels on a horizontal road and has an acceleration of 2.80 m/s2 to the left. The string makes an angle?

Respuesta :

Answer:

The string makes 15.9° angle.

Explanation:

Given that,

Weight of car = 1.80 N

Acceleration = 2.80 m/s²

We need to calculate the string makes an angle

Using formula of angle

[tex]\tan\theta=\dfrac{ma}{mg}[/tex]

[tex]\theta=\tan^{-1}(\dfrac{a}{g})[/tex]

Where, a = acceleration

g = acceleration due to gravity

Put the value into the formula

[tex]\theta=\tan^{-1}(\dfrac{2.80}{9.8})[/tex]

[tex]\theta=15.9^{\circ}[/tex]

Hence, The string makes 15.9° angle.

ACCESS MORE
EDU ACCESS