Answer:
Weekly Expense=$234
Required Quantity of Sales to Cover Weekly expenses=32.5 kg
Step-by-step explanation:
Sales Price per kilogram =$7.20
Quantity of sales = 90 kg
Weekly Total Sales = $7.20 X 90 =$648
Weekly Profit=$414
Therefore her Weekly Expense= Weekly Total Sale- Weekly Profit=648-414=$234
Since 1 kg costs $7.20, to cover her weekly expenses she has to sell:
$234/7.20 = 32.5 kg
Answer:
234 weekly expense
32.5 kg
Step-by-step explanation: