Respuesta :
1) [tex]1.10\cdot 10^6 Pa[/tex]
2) [tex]1.10\cdot 10^6 Pa[/tex]
3) [tex]1.10\cdot 10^6 Pa[/tex]
4) 2000 lb
Explanation:
1)
Pressure is defined as the ratio between the force applied on a surface and the area of the surface:
[tex]p=\frac{F}{A}[/tex]
where
F is the force applied
A is the area of the surface
In this problem, we want to find the pressure at cylinder A.
We know that:
[tex]F_A=500 lb[/tex] is the force on A, converting into Newtons:
[tex]F_A=500\cdot 4.45 =2225 N[/tex]
The diameter of the piston is [tex]d_A=2 in[/tex], so the radius is
[tex]r_A=1 in = 2.54 cm =0.0254 m[/tex]
Therefore the area is
[tex]A_A=\pi r_A^2=\pi (0.0254)^2=2.03\cdot 10^{-3}m^2[/tex]
Therefore, the pressure on cylinder A is
[tex]p_A=\frac{2225 N}{2.03\cdot 10^{-3}}=1.10\cdot 10^6 Pa[/tex]
2)
We can solve this part by applying Pascal's principle.
In fact, Pascal's principle states that the pressure in a fluid transmits equally over all parts of the fluid.
Therefore in this case, since the two cylinders are connected by a single pipe with a fluid, it means that the pressure on the cylinder A is transmitted equally to the cylinder B.
Therefore, since the pressure in cylinder A was
[tex]p_A=1.10\cdot 10^6 Pa[/tex]
It means that the pressure on cylinder B will be identical:
[tex]p_B=1.10\cdot 10^6 Pa[/tex]
3)
This part is identical to part 2): in fact, as we stated previously, according to Pascal's principle the pressure is transmitted equally to every part of the fluid: therefore in this case, the pressure in the connection pipe is the same as the pressure on cylinder A and B,
[tex]p=1.10\cdot 10^6 Pa[/tex]
4)
The pressure exerted on cylinder B is given by
[tex]p_B=\frac{F_B}{A_B}[/tex]
where
[tex]F_B[/tex] is the output force on cylinder B
[tex]A_B=\pi r_B^2[/tex] is the surface area of cylinder B
Here we know that:
[tex]p_B=1.10\cdot 10^6 Pa[/tex] is the pressure
[tex]r_B=2 in = 5.08 cm = 0.0508 m[/tex] is the radius, so the surface area is
[tex]A_B=\pi r_B^2=\pi (0.0508)^2=8.11\cdot 10^{-3} m^2[/tex]
Therefore, the output force on cylinder B is:
[tex]F_B=p_B A_B = (1.10\cdot 10^6 Pa)(8.11\cdot 10^{-3} m^2)=8918 N[/tex]
which corresponds to
[tex]F_B=\frac{8918 N}{4.45}=2000 lb[/tex]