contestada

A cyclist rides 6.3 km east for 21 minutes, then he turns and heads west for 6 minutes and 1.8 km. Finally, he rides east for 13.2 km, which takes 44 minutes. (Assume motion toward the east is positive. Indicate the direction with the signs of your answers.) What is the final displacement of the cyclist?

Respuesta :

Answer:

[tex]\vec{d}=17.7km[/tex]

Explanation:

Displacement is a vector that defines the position of a particle. The vector extends from the initial position to the final position. Therefore, the displacement only takes into account this positions, since its trajectory is not important:

[tex]\vec{d}=6.3km-1.8km+13.2km\\\vec{d}=17.7km[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico