Answer:
[tex]3.8 m/s^2[/tex]
Explanation:
We can solve this problem by applying Newton's second law, which states that:
[tex]F=ma[/tex]
where
F is the net force on an object
m is the mass of the object
a is its acceleration
In this problem, we have:
m = 2300 + 2400 = 4700 kg is the total mass of the truck+the SUV
F = 18,000 N is the force exerted by the engine (that must be used to accelerate both the truck and the SUV)
Therefore, the acceleration on the truck-SUV system is
[tex]a=\frac{F}{m}=\frac{18,000}{4700}=3.8 m/s^2[/tex]