When you blow across the top of a
soda bottle, it acts like a closed pipe
with a fundamental frequency of
495 Hz. If you pour 0.030 m of water
into the bottle, shortening the air cavity,
what is the new fundamental frequency?
(Hint: Find the original length.)
(Speed of sound = 343 m/s)
(Unit = Hz)​

Respuesta :

Answer:

The new fundamental frequency will be 598.7Hz.

Explanation:

The fundamental wavelength of the sound waves in the soda bottle is given by the equation

[tex]\lambda = \dfrac{v}{f}[/tex]

where [tex]v[/tex] is the speed of sound, and [tex]f[/tex] is the frequency. Since [tex]f = 495Hz[/tex] and [tex]v = 343m/s[/tex], we have

[tex]\lambda = \dfrac{343m/s}{495Hz}[/tex]

[tex]\boxed{\lambda = 0.693m.}[/tex]

Because it is a fundamental wavelength, the length  [tex]L[/tex] of the soda can must be

[tex]L = \dfrac{\lambda}{4}[/tex]

[tex]L = \dfrac{0.693}{4}[/tex]

[tex]\boxed{L = 0.173m}[/tex]

The length of the soda bottle is 0.173 meters.

Now, if we pour 0.030 m of water, the new length of the air cavity becomes [tex]L_{new}=0.173m-0.03m[/tex]

[tex]L_{new} = 0.143m[/tex]

Therefore, the new fundamental wavelength will be

[tex]\lambda_{new} = 4L_{new}[/tex]

[tex]\lambda_{new} = 0.573m[/tex],

which is a frequency of

[tex]f_{new} = \dfrac{343m/s}{0.573m}[/tex]

[tex]\boxed{ f_{new} = 598.7 Hz.}[/tex]

Thus, the new fundamental frequency is 598.7Hz.

Answer:

598.7 Hz

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS