What is the molarity of the following solutions?

a. 19.5 g NaHCO3 in 460.0 ml solution
b. 26.0 g H2SO4 in 200.0 mL solution
c. 15.0 g NaCl dissolved to make 420.0 mL solution

Respuesta :

Answer:

a) NaHCO3 = 0.504 M

b) H2SO4 = 1.325 M

c) NaCl = 0.610 M

Explanation:

Step 1: Data given

Moles = mass / molar mass

Molarity = moles / volume

a. 19.5 g NaHCO3 in 460.0 ml solution

Step 1: Data given

Mass NaHCO3 = 19.5 grams

Volume = 460.0 mL = 0.460 L

Molar mass NaHCO3 = 84.0 g/mol

Step 2: Calculate moles NaHCO3

Moles NaHCO3 = 19.5 grams / 84.0 g/mol

Moles NaHCO3 = 0.232 moles

Step 3: Calculate molarity

Molarity = 0.232 moles / 0.460 L

Molarity = 0.504 M

b. 26.0 g H2SO4 in 200.0 mL solution

Step 1: Data given

Mass H2SO4 = 26.0 grams

Volume = 200.0 mL = 0.200 L

Molar mass H2SO4 = 98.08 g/mol

Step 2: Calculate moles H2SO4

Moles H2SO4 = 26.0 grams / 98.08 g/mol

Moles H2SO4 = 0.265 moles

Step 3: Calculate molarity

Molarity = 0.265 moles / 0.200 L

Molarity =1.325 M

c. 15.0 g NaCl dissolved to make 420.0 mL solution

Step 1: Data given

Mass NaCl = 15.0 grams

Volume = 420.0 mL = 0.420 L

Molar mass NaCl = 58.44 g/mol

Step 2: Calculate moles NaCl

Moles NaCl = 15.0 grams / 58.44 g/mol

Moles NaCl = 0.256 moles

Step 3: Calculate molarity

Molarity = 0.256 moles / 0.420 L

Molarity =0.610 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS