Answer:
Lateral surface area of the cylinder =[tex]251.2 cm^2[/tex]
Step-by-step explanation:
Lateral surface area of he cylinder = [tex]2*\pi*r*h[/tex] i.e area of side surface.
[tex]Height(h) = 5 cm[/tex]
[tex]Diameter = 16 cm[/tex]
[tex]radius(r)= 16/2= 8 cm[/tex]
Lateral surface area of the cylinder = [tex]2*\pi *8*5[/tex]
[tex]\pi =\frac{22}{7}=3.14[/tex]
L.S.A= [tex]2*3.14*8*5[/tex]
L.S.A= [tex]251.2 cm^2[/tex]
The lateral surface area of the cylinder with radius 8 cm and height 5 cm is [tex]251.2 cm^2[/tex]