Answer:
The work done on the crate by the truck is 9472.54 J.
Explanation:
Given that,
Mass of the truck, m = 65.4 kg
Initially, the object is at rest, u = 0
Final speed of the truck, v = 61.3 km /h = 17.02 m/s
m/s
Time, t = 15.2 s
We need to find the work done on the crate by the truck. The work done is equal to the change in kinetic energy of the truck as :
[tex]W=\Delta K[/tex]
[tex]W=K_f-K_i[/tex]
[tex]W=K_f-0[/tex]
[tex]W=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]W=\dfrac{1}{2}\times 65.4\times (17.02)^2[/tex]
[tex]W=9472.54\ J[/tex]
So, the work done on the crate by the truck is 9472.54 J. Hence, this is the required solution.