contestada

If a single circular loop of wire carries a current of 61 A and produces a magnetic field at its center with a magnitude of 1.30 10-4 T, determine the radius of the loop.

Respuesta :

Given Information:  

Current = I = 61 A

Magnetic field = B = 1.30x10⁻⁴

Required Information:  

Radius of wire = r = ?

Answer:  

r = 0.093 meters

Step-by-step explanation:  

Biot-Savart Law is given by

B = μ₀I/2πr

Where μ₀ is the permeability of free space and it is basically a measure of resistance in the formation of magnetic field.

I is the current flowing through the wire and B is the magnitude of the magnetic field produced.  

Re-arranging the above equation to find out the radius of the loop

r = μ₀I/2πB

r = 4πx10⁻⁷*61/2π*1.30x10⁻⁴

r = 0.093 m

Hence, the radius of the loop wire is 0.093 meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS