Answer: 7.78m/s
Explanation: As the the skier slide down the height, we assume the motion of a body, slidind down an incline plane.
Force down the plane= mgsin@
Frictional force= umg
u= coefficient of friction
Net force on skier = mgsin@- umg
ma = mgsin@-umg
a = g(sin@ - u) = 9.8 (sin 25- 0.2)
a = 9.8 × (0.4226-0.2) = 9.8 × 0.2226
a = 2.18m/s²
Using the formula V² = U² + 2aH
Where H = (10.4+ 3.5)=total height of descent before landing, U= 0.
V = √ 2 × 2.18× 13.9 = √60.604
V = 7.78m/s