Answer:
The rate of one hiker is 2.1 mph and the other hiker who walks faster is 3.4 mph.
Explanation:
Given:
Two hikers are 11 miles apart and walking toward each other.
They meet in 2 hours.
Now, to find the rate of each hiker if one hiker walks 1.3 mph faster than the other.
Let the rate of one hiker be [tex]r.[/tex]
And, let the rate of other hiker be [tex]r+1.3.[/tex]
Now, to get the distance in 2 hour:
Distance of one hiker:
[tex]Distance=2\times r\\Distance=2r.[/tex]
Distance of other hiker:
[tex]Distance=2\times (r+1.3)[/tex]
[tex]Distance=2r+2.6[/tex]
As, given two hikers are 11 miles apart and walking toward each other and they meet in 2 hours.
According to question:
[tex](2r)+(2r+2.6)=11[/tex]
[tex]2r+2r+2.6=11[/tex]
[tex]4r+2.6=11[/tex]
Subtracting both sides by 2.6 we get:
[tex]4r=8.4[/tex]
Dividing both sides by 4 we get:
[tex]r=2.1.[/tex]
Thus, the rate of one hiker = 2.1 mph.
And, the rate of other hiker = [tex]r+1.3=2.1+1.3=3.4\ mph.[/tex]
Therefore, the rate of one hiker is 2.1 mph and the other hiker who walks faster is 3.4 mph.