The cost of producing a a tools by a company is given by the equation C=1150(a)+2648 C = 1150 a + 2648 in $ $ . The cost of 27 tools is $ $

Respuesta :

Answer:

Production cost of 27 tools is $33698.

Step-by-step explanation:

Cost of producing 'a' tools by a company is represented by the equation

C = 1150a + 2648

where a = number of tools produced

For 27 tools we have to find the production cost.

We will plug in the value of a in the given equation,

C = 1150×27 + 2648

   = 31050 + 2648

   = $33698

Therefore, production cost of 27 tools will be $33698.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico