Answer: The mass of original oxalic acid sample is 6.75 grams
Explanation:
To calculate the concentration of acid, we use the equation given by neutralization reaction:
[tex]n_1M_1V_1=n_2M_2V_2[/tex]
where,
[tex]n_1,M_1\text{ and }V_1[/tex] are the n-factor, molarity and volume of acid which is [tex]H_2C_2O_4[/tex]
[tex]n_2,M_2\text{ and }V_2[/tex] are the n-factor, molarity and volume of base which is NaOH.
We are given:
[tex]n_1=2\\M_1=?M\\V_1=100.0mL\\n_2=1\\M_2=0.750M\\V_2=20.0mL[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]2\times M_1\times 100.0=1\times 0.750\times 20.0\\\\M_1=\frac{1\times 0.750\times 20.0}{2\times 100.0}=0.075M[/tex]
To calculate the mass of solute, we use the equation used to calculate the molarity of solution:
[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Mass of solute}}{\text{Molar mass of solute}\times \text{Volume of solution (in L)}}[/tex]
Given mass of oxalic acid = ? g
Molar mass of oxalic acid = 90 g/mol
Molarity of solution = 0.075 M
Volume of solution = 1.00 L
Putting values in above equation, we get:
[tex]0.075M=\frac{\text{Mass of oxalic acid}}{90g/mol\times 1L}\\\\\text{Mass of oxalic acid}=(0.075\times 90\times 1)=6.75g[/tex]
Hence, the mass of original oxalic acid sample is 6.75 grams