Answer:
A ticket price of $350 would maximize their income.
Explanation:
A round trip ticket costs $300
Number of people per week the airline transports between two cities is 800
Total income per week = $300 × 800 = $240,000
To maximize their income the company should increase the ticket price by $50.
For each $5 increase, 10 passengers will be lost. There are 10 $5 in $50, so the number of passengers that would be lost is 10×10 = 100
If the company loses 100 passengers by increasing the ticket price by $50, the new ticket price would be $350 ($300+$50) and the new number of passengers would be 700 (800 - 100).
Therefore, new income = $350 × 700 = $245,000