Answer : The value of equilibrium constant (K) is, 0.004
Explanation :
First we have to calculate the concentration of [tex]SO_3\text{ and }O_2[/tex]
[tex]\text{Concentration of }SO_3=\frac{\text{Moles of }SO_3}{\text{Volume of solution}}=\frac{0.800mol}{1.50L}=1.2M[/tex]
and,
[tex]\text{Concentration of }O_2=\frac{\text{Moles of }O_2}{\text{Volume of solution}}=\frac{0.150mol}{1.50L}=0.1M[/tex]
Now we have to calculate the value of equilibrium constant (K).
The given chemical reaction is:
[tex]2SO_3(g)\rightarrow 2SO_2(g)+O_2(g)[/tex]
Initial conc. 1.2 0 0
At eqm. (1.2-2x) 2x x
As we are given:
Concentration of [tex]O_2[/tex] at equilibrium = x = 0.1 M
The expression for equilibrium constant is:
[tex]K_c=\frac{[SO_2]^2[O_2]}{[SO_3]^2}[/tex]
Now put all the given values in this expression, we get:
[tex]K_c=\frac{(2x)^2\times (x)}{(1.2-2x)^2}[/tex]
[tex]K_c=\frac{(2\times 0.1)^2\times (0.1)}{(1.2-2\times 0.1)^2}[/tex]
[tex]K_c=0.004[/tex]
Thus, the value of equilibrium constant (K) is, 0.004