contestada

A low-pressure sodium vapor lamp whose wavelength is 5.89 x 10−7 m passes through double-slits that are 6.7 x 10−4 m apart and produces an interference pattern whose fringes are 3.2 x 10−3 m apart on the screen. What is the distance to the screen?

2.7 meters
3.0 meters
3.6 meters
4.2 meters

Respuesta :

Answer:

3.6 meters

Explanation:

The formula that gives the position of the maxima on the distant screen for double-slit diffraction is

[tex]y=\frac{m\lambda D}{d}[/tex]

where

m is the order of the maximum

[tex]\lambda[/tex] is the wavelength of the source

D is the distance of the screen

d is the distance between the slits

The distance between two consecutive fringes is therefore given by

[tex]\Delta y = \frac{(m+1)\lambda D}{d}-\frac{m\lambda D}{d}=\frac{\lambda D}{d}[/tex]

where in this problem, we have:

[tex]\lambda=5.89\cdot 10^{-7} m[/tex] is the wavelength of the source

[tex]d=6.7\cdot 10^{-4} m[/tex] is the distance between the slits

[tex]\Delta y=3.2\cdot 10^{-3} m[/tex] is the distance between the fringes

Therefore, solving the equation for D, we find the distance to the screen:

[tex]D=\frac{d\Delta y}{\lambda}=\frac{(6.7\cdot 10^{-4})(3.2\cdot 10^{-3})}{5.89\cdot 10^{-7}}=3.6 m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS