Answer:
The answer to the question is
The ball will go 0.14 meters high if the gun is aimed vertically
Explanation:
The energy in the spring → Energy, E = [tex]\frac{1}{2}kx^2[/tex]
Where E = energy in the spring
k = Spring constant
x = Spring compression or stretch
Therefore E = [tex]\frac{1}{2} 579*0.01^2 = 0.02895 J[/tex]
The spring energy is transferred to the ball as kinetic energy based on the first law of thermodynamics which states that energy is neither created nor destroyed
Kinetic energy = KE = [tex]\frac{1}{2}mv^2[/tex]
From which v = [tex]\sqrt{\frac{2*KE}{m} }[/tex] = [tex]\sqrt{\frac{2*0.02895}{0.021} }[/tex] = 1.66 m/s
from v² =u² - 2·a·S
Where v = final velocity = 0 m/s
u = initial velocity = 1.66 m/s
a = g = Acceleration due to gravity
S = height
Therefore 0 = 1.66² - 2×9.81×S
or S = 1.66² ÷ (2×9.81) = 0.14 m