Answer:
The increase in earnings is $136511.56
Explanation:
Since the lease is a sale type of lease,it means that as soon as the machinery is delivered to the lessee,profit should be recognized on the lease transaction,which is computed below:
Profit on lease=present value of lease payments-costs
=$274149-$156000
=$118149
However,every six months interest is charged on the lease,which clearly indicates another source of earnings,the interest in the first six months is given below:
Interest=($274149-$44617)*8%
=$18362.56
Please note that interest is charged after lease payment as lease payment is made in advance not in arrears.
Conclusively, the increase in earnings is $118149+$18362.56
That is $136511.56