Respuesta :
Answer:
116.5 g of SO₂ are formed
Explanation:
The reaction is:
S₈(g) + 8O₂(g) → 8SO₂ (g)
Let's identify the moles of sulfur vapor, by the Ideal Gases Law
We convert the 921.4°C to Absolute T° → 921.4°C + 273 = 1194.4 K
5.87 atm . 3.8L = n . 0.082 L.atm/mol.K . 1194.4K
(5.87 atm . 3.8L) / (0.082 L.atm/mol.K . 1194.4K) = n → 0.228 moles of S₈
Ratio is 1:8, 1 mol of sulfur vapor can produce 8 moles of dioxide
Then, 0.228 moles of S₈ must produce (0.228 . 8) /1 = 1.82 moles
We convert the moles to g → 1.82 moles . 64.06 g /1mol = 116.5 g
Answer:
We obtain 116.6 grams of SO2
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of S8 = 3.8 L
Temperature = 921.4 °C = 1194.55 K
Pressure = 5.87 atm
Step 2: The balanced equation
S8 + 8O2 → 8SO2
Step 3: Calculate moles S8
pV = nRT
⇒ with p = the pressure of S8 = 5.87 atm
⇒ with V = the volume of S8 = 3.8L
⇒ with n = the number of moles S8 = TO BE DETERMINED
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 1194.55 K
n = (pV)/(RT)
n = (5.87*3.8)/(0.08206*1194.55 )
n = 0.2276 moles
Step 4: Calculate moles SO2
For 1 mol S8 we need 8 moles O2 to produce 8 moles SO2
For 0.2276 moles S8 we'll have 8*0.2276 = 1.82 moles SO2
Step 5: Calculate mass SO2
Mass SO2 = moles SO2 * molar mass SO2
Mass SO2 = 1.82 moles *64.07 g/mol
Mass SO2 = 116.6 grams
We obtain 116.6 grams of SO2