Respuesta :

m= 130 kg

v= 5 m/s

kinetik energy = ½• m•v²


= ½ • 130• 5²
= ½•130•25
= ½•3250
= 1625.
We know that:
Ek=1/2mv²
Ek=1/2(130kg)(5m/s)²
EK=1625J
ACCESS MORE
EDU ACCESS