kiruthick
contestada

An object is placed at 4cm distance in front of a concave mirror of radius of curvature 24cm.find the position of image.is the image magnified? i want it with the graph digram

Respuesta :

Radius of curvature, r = 2f

24 cm = 2f

2f = 24 

f = 24/2 = 12

Hence the focal length is = 12 cm.

Object distance, u = 4 cm.

Since the object is placed between the focus and the pole of the mirror, at this position for a concave mirror, the resulting image would be virtual and would be behind the mirror.

1/u - 1/v = 1/f

1/4 - 1/v = 1/12

1/4 - 1/12 = 1/v

1/v = 1/4 - 1/12 =   (3 - 1)/12 = 2/12 = 1/6

1/v = 1/6

v = 6

Therefore the image is 6cm behind the mirror. 

Magnification = v/u = 6/4 = 3/2 = 1.5

Yes, the image is magnified by 1.5 times.

Simply copy the diagram for an object placed between the focus and the pole of a mirror from your textbook.   
ACCESS MORE
EDU ACCESS