Respuesta :
Answer:
a.
Townhouse Corporation
Contribution Margin Income statement
for November, xxxx
$
Sales 195,300
Variable cost (84,000)
Contribution 111,300
Fixed Cost (98,700)
Net Income 12,600
b.
Townhouse Corporation
Contribution Margin Income statement
for November, xxxx
$
*Sales 213,900
*Variable cost (92,000)
Contribution 121,900
Fixed Cost (98,700)
Net Income 23,200
Explanation:
* Working
b.
Sales and variable cost will vary with the sales volume as below:
Sales price = 195,300 / 2,100 = $93 per unit
Sales = $93 x 2,300 Unit = $213,900
Variable cost per unit = $84,000 / 2,100 = $40 per unit
Total Variable cost = $40 x 2,300 units = $92,000
Fixed cost will not change with the change in sale volume.