.Find the uncertainty in a calculated electrical potential difference from the measurements of current and resistance. Electric potential difference depends on current and resistance according to this function V(I,R) = IR. Your measured current and resistance have the following values and uncertainties I = 5.1 Amps, delta I space equals space 0.3 Amps and R = 77.5 Ohms and delta R space equals space 0.4 Ohms. What is the uncertainty in the , delta V ? Units are not needed in your answer.

2.

Find the uncertainty in a calculated average speed from the measurements of distance and time. Average speed depends on distance and time according to this function v(t,x) = x/t. Your measured distance and time have the following values and uncertainties x = 2.9 meters, delta x space equals space 0.3 meters and t = 4.4 seconds and delta t space equals space 1.8 seconds. What is the uncertainty in the average speed, delta v ? Units are not needed in your answer.

3.

Find the uncertainty in a calculated electrical potential difference from the measurements of current and resistance. Electric potential difference depends on current and resistance according to this function V(I,R) = IR. Your measured current and resistance have the following values and uncertainties I = 9.8 Amps, delta I space equals space 0.5 Amps and R = 40.5 Ohms and delta R space equals space 0.2 Ohms. What is the uncertainty in the , delta V ? Units are not needed in your answer.

Respuesta :

Answer:

a) The uncertainty in calculated V, ΔV = 25.3

b) The uncertainty in calculated v, Δv = 0.41 m/s

c) The uncertainty in calculated V, ΔV = 22.2 V

Explanation:

We'll use Upper-Lower Bounds method of uncertainty to estimate the uncertainties.

a) I = 5.1 A, ΔI = 0.3 A

I = (5.1 ± 0.3) A

R = 77.5 ohms, ΔR = 0.4 ohms

R = (77.5 ± 0.4) ohms

V = IR = 5.1 × 77.5 = 395.25 V

The lower bound for the voltage will be calculated using the lower bounds for the current and resistance

Iₗ = 5.1 - 0.3 = 4.8 A

Rₗ = 77.5 - 0.4 = 77.1 ohms

Vₗ = 4.8 × 77.1 = 370.08 V

The upper bound for the voltage will be calculated using the upper bounds for the current and resistance

Iᵤ = 5.1 + 0.3 = 5.4 A

Rᵤ = 77.5 + 0.4 = 77.9 ohms

Vᵤ = 5.4 × 77.9 = 420.66 V

The average of the differences from the mean voltage/true value is 25.3 V

V = 395.25 V, Δ = 25.3V

V = (395.25 ± 25.3) V

b) x = 2.9 m, Δx = 0.3 m

x = (2.9 ± 0.3) m

t = 4.4 s, Δt = 1.8 s

t = (4.4 ± 1.8) ohms

v = x/t = 2.9/4.4 = 0.659 m/s

The lower bound for average speed will be calculated using the lower bounds for distance and upper bounds for time.

xₗ = 2.9 - 0.3 = 2.6 m

tᵤ = 4.4 + 1.8 = 6.2 s

vₗ = 2.6/6.2 = 0.419 m/s

The upper bound for the average speed will be calculated using the upper bound for the distance and lower bound for time

xᵤ = 2.9 + 0.3 = 3.2 m

tₗ = 4.4 - 1.8 = 2.6 s

vᵤ = 3.2/2.6 = 1.231 m/s

The average of the differences from the mean average speed/true value is 0.41 m/s

v = 0.659 m/s, Δv = 0.41 m/s

v = (0.659 ± 0.41) m/s

c) ) I = 9.8 A, ΔI = 0.5 A

I = (9.8 ± 0.5) A

R = 40.5 ohms, ΔR = 0.2 ohms

R = (40.5 ± 0.2) ohms

V = IR = 9.8 × 40.5 = 396.9 V

The lower bound for the voltage will be calculated using the lower bounds for the current and resistance

Iₗ = 9.8 - 0.5 = 9.3 A

Rₗ = 40.5 - 0.2 = 40.3 ohms

Vₗ = 9.3 × 40.3 = 374.79 V

The upper bound for the voltage will be calculated using the upper bounds for the current and resistance

Iᵤ = 9.8 + 0.5 = 10.3 A

Rᵤ = 40.5 + 0.2 = 40.7 ohms

Vᵤ = 10.3 × 40.7 = 419.21 V

The average of the differences from the mean voltage/true value is 22.2 V

V = 396.9 V, Δ = 22.2 V

V = (396.9 ± 22.2) V

ACCESS MORE