Respuesta :
Answer: a=$309,996
b=$349,470.72
Explanation: interest on her first year monthly salary is 9%, which is calculated as 9/100×3000=$270.
Adding it to the salary we get $3270. But this amount was lost for a year equivalent to 12 months, so we multiply by 12 to get her award amount on $3000 salary for the first year, this will give, $3270×12=$39240.
This method is repeated for the most recent year as well.
9% of $3200=$288, adding to salary we have $288+$3200=$3488.
Multiply by 12,we have $3488×12=$41,856.
For $3500 that she will loss for next 5years, we take 9/100×3500=$315.
Adding to salary we get $315+$3500=$3815, multiply by 12 and by 5, we will have $3815×12×5=$228,900.
Amount of award will be these three salary amount=$228,900+$41,856+$39,240=$309,996.
Therefore a=$309,996.
Calculating b
Interest on salary is 5.72%weekly
Per month interest will be 5.72%×4=22.88%
22.88/100×3000=686.4, adding to salary we get $3000+$686.4=$3686.4, multiplying by 12 we get $3686.4×12=$44,236.8
Repeating same procedure on her most recent salary, we have that
22.88/100×3200=$732.16, adding to salary, we get $39,32.16, multiplying by 12, we get $39,32.16×12=$47,185.92
And finally 22.88/100×3500=800.8, adding to salary we get $4,300.8, multiplying by 12, we get $258, 048. Adding these three amounts on salary and loss we get, $258,048+$47,185.92+$44,236.8= $349,470.72.
Hence b=$349,470.72
Answer:
a) $246735. 45
Explanation:
Given: She lost the previous two years salaries the first previous year she lost $3000
The most recent previous year she lost $3200
Now in the future she is expected to lose $3500 in the next 5 years so this scenario has two parts in it a past what she lost before the trial and what she will lose which is the potential after the trial.
(a) Firstly we are given 9% compounded monthly so r will be equal to 9%/12.
Now we will deal with the past loss of the injured individual so for the past two years we use the future value annuity due because the value of the amount to be received today is made at the beginning of each month which is a salary, so
FvDue = P [((1+r) ^n -1)/r] (1+r)
Where FvDue = is the amount that will be due to her when she wins the case.
P is the salary payments missed which is $3000 and $3200 respectively.
r i+s the rate of return on periodically which here is 9%/12= as the interest is
Compounded monthly.
n is the number of payments of the salaries missed due to injury which is 12 payments for $3000 and 12 payments for $3200.
For $3000 we substitute on the above mentioned formula:
FvDue = $3000 [((1+ (9%/12)) ^12 -1)/ (9%/12)] (1+ (9%/12)) compute on a calculator
= $37804.18
For $3200 we substitute on the above mentioned formula with a different salary payment:
FvDue =$3200[((1+ (9%/12)) ^12 – 1)/ (9%/12)] (1+ (9%/12))
=$ 40324.46
The above are for the previous two years’ salary missed now we will calculate for the next 5 years:
So we now will use the present value annuity for the next 5 years as the periodic payments happen in the future and we want to calculate those payments as a lumpsum she can get when she wins the case.
Pv annuity = C [(1-(1+r) ^-n)/i]
=$ 3500[(1-(1+(9%/12))^(-12x5))/(9%/12)]
= $168606.81
Therefore the total due for salaries if this individual wins the case is
=$37804.18+ $40324.46 +$168606.81 we add the amounts for the previous two years salaries missed and 5 years salaries to be missed
= $246735.45.