Answer:
Explanation:
Initially, we should analyse the system- load and wire are connected in series, which means that they have the same current flow, but we have a voltage drop across the wire.
As it is given, wire is made from aluminum with the specific resistance of 2.82 Ohm*m.
As the specific resistance is given in SI units, we can convert distance in the meters to make calculations easier:
[tex]l=2800 ft=853.44 m[/tex]
As, the maximum loss of the voltage is 3% and the operating voltage is 480V, we can calculate the maximum allowed drop across the wires:
Vloss=480*3%=14.4 V
Using Ohm's law, we can calculate the maximum allowed resistance of the wire for the given current:
[tex]R=\frac{V_{Loss} }{I}=14.4/86=0.1674 Ohm[/tex]
Resistance of the wire, can be calculated using its specific resistance D, length l and area A:
[tex]R=\frac{Dl}{A}[/tex]
From this equation, we can calculate minimal required area of the wire:
[tex]A=Dl/R=143.769 mm^{2}[/tex]
From where, assuming, that the wire has circular cross section, we can find its diameter:
[tex]d=\sqrt{\frac{4A}{\pi } }=13.53 mm=0.533 inch[/tex]