Respuesta :
Answer:
a) 0 b) 0 c) -9*10⁵ N/C
Explanation:
a)
- In electrostatic conditions, no electric field can exist inside a conductor.
- As the distance r=5 cm falls inside the conductor, the electric field is just zero.
b)
- Same as above, as r=10 cm is still inside the spherical conductor.
c)
- At r= 50 cm. from the center of the spherical conductor, we can apply Gauss' Law in order to get the value of the electric field.
- By symmetry, the electric field, at a same distance from the center, must be radial, and constant on a spherical surface concentric with the spherical conductor.
- So, we can write the following equation for Gauss'Law:
[tex]\int\ {E} \, dA = \frac{Q}{\epsilon_{0} }[/tex]
- If E is constant, we can take it out of the integral, and integrate all the closed spherical surface, as follows:
[tex]E* 4*\pi *r^{2} =\frac{Q}{\epsilon_{0}}[/tex]
- So, we can solve for E, as follows:
[tex]E = \frac{Q}{4*\pi*r^{2}*\epsilon_{0}} = \frac{(-25e-6)C}{4*\pi*(0.5m)^{2}*8.85e-12C2/N*m2}}\\\\ E = -9e5 N/C[/tex]
- E = -9*10⁵ N/C (radially inward, taking the outward direction as positive)