A painter uses the expression 35 h + 30 c to determine how much he charges a customer for a job that takes h hours and c cans of paint. His last job required 3 cans of paint and took 15 hours to complete. How much did the painter charge?

Respuesta :

Answer:

615

Step-by-step explanation:

Here, there is an equation that determine the amount charged by a painter for a paint job. The equation takes into cognizance the number of hours used and also the number of paints used.

To actually get the amount he charged, we need to substitute the number of cans and number of paints he used.

Now to get that amount, we work as follows:

Let’s say the amount is A.

For 3 paint cans and 15 hours of work, we substitute c with 3 and h with 15

A = 35h + 30c

A = 35(15) + 30(3)

A = 525 + 90 = 615

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico