Respuesta :

Answer:

Each eraser costs $2.00

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an equation

4 + 5a = 14

4 = shows that cost for one magazine

5a = shows that 5 erasers cost a each

14 = total price

Step 2:  Solve for a

Subtract 4 from both sides:  4 + 5a - 4 = 14 - 4

Divide by 5 from both sides:  5a / 5 = 10 / 5

Answer:  a = 2

Answer:

2

Step-by-step explanation:

we are trying to figure out how much the eraser costs. the total is 14

so, first we will do 14 - 4 = 10 because the 4 dollars are the magazines, so we can ignore that.

so now we have 10 dollars that equal all of the 5 erasers. now we have to figure out how much EACH costs

to figure this out, we will do 10 (total cost) divided by 5 (the erasers) which equals 2

that is your answer :)

ACCESS MORE