Density = Mass / Volume.
Mass = 29.95 g.
Volume, diameter = 1.96 cm , radius = 1.96/2 = 0.98 cm.
The metal bob is a sphere
Volume of sphere = (4/3)πr³= (4/3)*π*0.96³ ≈ 3.9425 cm³
Density = 29.95g / 3.9425 cm³ ≈ 7.597 g/cm³
Recall 1 g/cm³ = 1000 kg/m³
Density ≈ 7.597 g/cm³ or 759.7 kg/m³