Respuesta :
Answer:
106.95 lb of CO2
Explanation:
Equation of reaction:
2C8H18 + 25O2 = 8CO2 + 18H2O
Mass of C8H18 = density × volume = 0.692×12×3.785×1000 = 31430.64 g
From the equation of reaction above,
2 moles of C8H18 (228 g) produced 8 moles of CO2 (352 g)
31430.64 g of C8H18 will produce 31430.6×352/228 = 48524.50 g of CO2 = 48524.50/1000 = 48.52450 kg of CO2 = 48.52450×2.204 = 106.95 lb of CO2
Answer:
213.89 lb of CO2.
Explanation:
Equation for the reaction:
C8H18 + 25/2O2(g) --> 8CO2(g) + 9H2O(g)
Given:
Volume of gasoline = 12 gallon
Converting gallon to ml,
12 gallon * 3.785 l/1 gallon * 1000 ml/1 l
= 45420 ml
Density of the gasoline = 0.692 g/ml
Mass = density * volume
= 45420 * 0.692
= 31430 g
Molar mass of octane = (8*12) + (18*1)
= 114 g/mol.
Number of moles = mass/molar mass
= 31430/114
= 275.702 mol.
From the above equation, 1 mole of octane was completed burnt to give off 8 moles of CO2.
By stoichiometry,
Number of moles of CO2 = 275.702 * 8
= 2205.614 mol of CO2.
Molar mass of CO2 = 12 + (2*16)
= 44 g/mol
Mass of CO2 = number of moles * molar mass
= 2206.614 * 44
= 97047.02 g
Converting g to pound,
= 97047.02 g *1 kg/1000 g * 2.204 lb/1kg
= 213.89 lb of CO2.