Respuesta :
Answer:
a) [tex]z=\frac{0.1425-0.0775}{\sqrt{0.11(1-0.11)(\frac{1}{400}+\frac{1}{400})}}=2.938[/tex]
[tex]p_v =2*P(Z>2.938)=0.0033[/tex]
If we compare the p value and the significance level given [tex]\alpha=0.05[/tex] we see that [tex]p_v<\alpha[/tex] so we can conclude that we have enough evidence to reject the null hypothesis, and we can say the the two proportions are different at 5% of significance. .
b) [tex](0.1425-0.0775) - 1.96 \sqrt{\frac{0.1425(1-0.1425)}{400} +\frac{0.0775(1-0.0775)}{400}}=0.02187[/tex][tex](0.1425-0.0775) + 1.96 \sqrt{\frac{0.1425(1-0.1425)}{400} +\frac{0.0775(1-0.0775)}{400}}=0.10813[/tex]
And the 95% confidence interval would be given (0.02187;0.10813).
And as we can see the confidence interval not contains the 0.
Step-by-step explanation:
Previous concepts
A confidence interval is "a range of values that’s likely to include a population value with a certain degree of confidence. It is often expressed a % whereby a population means lies between an upper and lower interval".
The margin of error is the range of values below and above the sample statistic in a confidence interval.
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
[tex]p_A[/tex] represent the real population proportion for the gift
[tex]\hat p_A =\frac{57}{400}=0.1425[/tex] represent the estimated proportion for the gift
[tex]n_A=400[/tex] is the sample size required for the gift
[tex]p_B[/tex] represent the real population proportion for no gift
[tex]\hat p_B =\frac{31}{400}=0.0775[/tex] represent the estimated proportion for no gift
[tex]n_B=400[/tex] is the sample size required for no gift
[tex]z[/tex] represent the critical value for the margin of error
The population proportion have the following distribution
[tex]p \sim N(p,\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}})[/tex]
Part a
We need to conduct a hypothesis in order to check if the proportions are equal , the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:[tex]p_A = p_B[/tex]
Alternative hypothesis:[tex]p_{A} \neq p_{B}[/tex]
We need to apply a z test to compare proportions, and the statistic is given by:
[tex]z=\frac{p_{A}-p_{B}}{\sqrt{\hat p (1-\hat p)(\frac{1}{n_{A}}+\frac{1}{n_{B}})}}[/tex] (1)
Where [tex]\hat p=\frac{X_{A}+X_{B}}{n_{A}+n_{B}}=\frac{51+37}{400+400}=0.11[/tex]
Calculate the statistic
Replacing in formula (1) the values obtained we got this:
[tex]z=\frac{0.1425-0.0775}{\sqrt{0.11(1-0.11)(\frac{1}{400}+\frac{1}{400})}}=2.938[/tex]
Statistical decision
We have a significance level provided [tex]\alpha=0.05[/tex], and now we can calculate the p value for this test.
Since is a two tailed test the p value would be:
[tex]p_v =2*P(Z>2.938)=0.0033[/tex]
If we compare the p value and the significance level given [tex]\alpha=0.05[/tex] we see that [tex]p_v<\alpha[/tex] so we can conclude that we have enough evidence to reject the null hypothesis, and we can say the the two proportions are different at 5% of significance. .
Part b
The confidence interval for the difference of two proportions would be given by this formula
[tex](\hat p_A -\hat p_B) \pm z_{\alpha/2} \sqrt{\frac{\hat p_A(1-\hat p_A)}{n_A} +\frac{\hat p_B (1-\hat p_B)}{n_B}}[/tex]
For the 95% confidence interval the value of and , with that value we can find the quantile required for the interval in the normal standard distribution.
[tex]z_{\alpha/2}=1.96[/tex]
And replacing into the confidence interval formula we got: [tex](0.1425-0.0775) - 1.96 \sqrt{\frac{0.1425(1-0.1425)}{400} +\frac{0.0775(1-0.0775)}{400}}=0.02187[/tex][tex](0.1425-0.0775) + 1.96 \sqrt{\frac{0.1425(1-0.1425)}{400} +\frac{0.0775(1-0.0775)}{400}}=0.10813[/tex]And the 95% confidence interval would be given (0.02187;0.10813).
We are confident at 95% that the difference between the two proportions is between [tex]0.02187\leq p_A -p_b \leq 0.10813[/tex]
And as we can see the interval not contains the 0.