Answer:
Variable cost= $2 per occupancy day
Fixed costs= $540
Explanation:
Giving the following information:
Month Occupancy-Days Electrical Costs
January 540 $ 1,620
February 3,810 $ 8,352
March 4,100 $ 8,736
April 1,730 $ 5,190
May 3,520 $ 7,968
June 1,320 $ 3,960
July 3,420 $ 7,668
August 4,120 $ 8,780
September 1,610 $ 4,830
October 830 $ 2,490
November 1,420 $ 4,260
December 2,320 $ 6,960
First, we need to calculate the variable cost per occupancy day:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (8,780 - 1,620) / (4,120 - 540)= $2 per occupancy day
Now, we can calculate the fixed costs:
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Fixed costs= 8,780 - (2*4,120)= $540
Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)
Fixed costs= 1,620 - (2*540)= $540