Can someone answer this question please answer it correctly and show work please
![Can someone answer this question please answer it correctly and show work please class=](https://us-static.z-dn.net/files/ddd/4dbd60a278589d4f55dae10ebd0a12dd.jpg)
Answer:
First Problem: $50.15
Second Problem: $20,468
Step-by-step explanation:
First Problem: If the original price is $41.00 and the discount is $6.15
41.00 - 6.15 = $34.85 is the discounted price
34.85 / 41.00 = 0.85 -> this shows the amount that you pay from the original price
So if the other product costs $59.00 you just do 59.00 * 0.85 = $50.15
This shows that %85 of the original cost is what you pay.
Second Problem: So, the first amount sold is 160 tickets and the price for each ticket is $59.50.
160 * $59.50 = $9,520 for the afternoon batch
If they sold %15 more in the evening that means that they sold 160 tickets plus another %15 of the 160.
160 * 1.15 = 184 tickets sold in the evening
184 * $59.50 = $10,948 for the evening batch
So they sold a total of $9,520 + $10,948 = $20,468
Answer:
44) $50.15
45) $20,468
Step-by-step explanation:
44) $ off sweater = 6.15
41.00 - 6.15 = 34.85
6.15 ÷ 41.00 = 0.15 = 15% discount
$59.00 - 15%
$50.15
45)
Afternoon = 160 tickets
Evening = 15% more = 160 + 15% = 184 tickets
160 + 184 = 344 tickets total
344 * $59.50 = $20,468
Hope this helps :)