Respuesta :
Answer:
0.158 A.
Explanation:
Mass of gold deposited = 3 x 10^-3 kg
= 3 g
Molar mass = 196 g/mol
Number of moles = 3/196
= 0.0153 mol.
Faraday's constant,
1 coloumb = 96500 C/mol
Quantity of charge, Q = 96500 * 0.0153
= 1477.04 C.
Remember,
Q = I * t
t = 2.59 hr
= 2.59 * 3600 s
= 9324 s
Current, I = 1477.04/9324
= 0.158 A.
Answer:
0.158A
Explanation:
Using Faraday's first law of electrolysis which states that the mass(m) of a substance deposited or liberated at any electrode is directly proportional to the quantity of charge or electricity (Q) passed. i.e
m ∝ Q
m = Z Q
Where;
Z is the proportionality constant called electrochemical equivalent.
Faraday also observed that when 1 Faraday of electricity is equivalent to 96500C of charge.
Also,
Quantity of charge (Q), which is the product of current (I) passing through and the time taken (t) for the electrolysis, is given by;
Q = I x t; ----------------------(i)
With all of these in place, now let's go answer the question.
Since the gold ions carry one elementary unit of positive charge, now let's write the cathode-half reaction for gold (Au) as follows;
Au⁺ + e⁻ = Au ---------------------(ii)
From equation (ii) it can be deduced that when;
1 Faraday (96500C) of electricity is passed, 1 mole of Au forms ( = 197 grams of Au) [molar mass of Au = 197g]
Then, 3.00 x 10⁻³ kg (= 3 g of Au) will be formed by 3g x 96500C / 197g = 1469.5C
Therefore, the quantity of charge (Q) deposited is 1469.5C
Substitute this value (Q = 1469.5C) and time t = 2.59h (= 2.59 x 3600 s) into equation (i);
Q = I x t
1469.5 = I x 2.59 x 3600
1469.5 = I x 9324
Solve for I;
I = 1469.5 / 9324
I = 0.158A
Therefore, the current in the cell during that period is 0.158A
Note:
1 mole of gold atoms = 176g
i.e the molar mass of gold (Au) is 176g