Respuesta :
Answer:
The value of the ending inventory is $ 640
Explanation:
First we have to make a table showing the inventory movements.
Beginning inventory 100 units $ 300
Purchases 900 units $ 2,880
Ending inventory 200 units
Adam Company uses the FIFO method which means that the units sold shall be valued at the opening inventory plus purchases. The ending inventory shall be priced at the purchase value.
The unit value for purchases is $ 2,880/900 = $ 3.20 per unit.
So the value of the ending inventory shall be
200 units * $ 3.2 per unit = $ 640
Answer:
ending inventory = $620
Explanation:
beginning inventory 100 units $300 $3 per unit
purchases 900 units $2,880 $3.20 per unit
ending inventory 200 units ??? ???
Under FIFO method (first in, first out), the first units purchased (oldest) are the first units to be sold.
Since the ending inventory = 200 units and using the FIFO method:
- 100 units x $3 per unit = $300
- 100 units x $3.20 per unit = $320
ending inventory = $300 + $320 = $620