Answer:
Manufacturing cost= $29 per unit
Explanation:
Giving the following information:
Market research indicates that these headphones would sell well in the market priced at $34.80 each. Domingo desires an operating profit of 20 percent of costs.
To calculate the cost we need to use the following formula:
manufacturing cost= selling price/ (1 + mark up) = 34.8/1.20= $29