Respuesta :

Answer:

The answer to your question is Brand B

Step-by-step explanation:

Data

Brand A   amount of 20 pencils     cost $6

Brand B   amount of 40 pencils     cost $8.5

Process

1.- Calculate the unit price of each brand of pencils dividing the cost by the number of pencils

Brand A      6/20 = $0.3

Brand B      8.5/40 = $0.21

2.- Conclusion

Brand B is a better deal because you buy more pencils for a lower price.

ACCESS MORE