luiscer6470 luiscer6470 17-02-2020 Mathematics contestada Laura buys Candy the cost five dollars per pound she will buy less than 9 pounds of candy what are the possible amounts you spend on candy you see for the amount in dollars Laura will spend on candy right your answer is it a inequality