One quarter of a 1-mole piece of iron turns to rust in six months. Which rate describes the speed at which the iron rusts?

Respuesta :

1/4 mol = 0.25 mol

6 months = 0.5 year

rate = 0,25 mol / 0.5 year = 0.5 mol/year or approx 0.042 mol/month

Answer:

0.5 mol/yrs

hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS