Red apples cost $1.20 per pound green apple cost 1.50$ per pound what is the total cost if you buy 3 pounds of red apples and 2 pounds of green apples

Respuesta :

6.60 would be the total cost for both 3 pounds and two pounds :D

Answer:

$6.60

Step-by-step explanation:

multiply 1.20 (red apples) by 3 (lbs) = 3.6

and 1.50 (green apples) times 2 (lbs) = 3

then add the two totals = $6.60