xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

What military strategy defeated Cornwallis at Yorktown?
each year the gardners plant 7/8 of an acre with tomatoes. They sell half of what they grow at a roadside stand. What part of an acre do the gardeners use for t
What military strategy defeated Cornwallis at Yorktown?
Convert 3/11 into a percent?
Dennis had a piece of rope that was 2.7 m long. He cut the rope into 3 equal pieces. Was each piece of rope greater than or less than 1 m?
what is the phenotype of a heterozygous person using T for tall and t for short
Why did the slogan Peace Land and Bread appeal to the Russian people?
each year the gardners plant 7/8 of an acre with tomatoes. They sell half of what they grow at a roadside stand. What part of an acre do the gardeners use for t
please solve the following equation. x-6x=56
What military strategy defeated Cornwallis at Yorktown?