"9.20 A steel rod 10 ft long is made up of two 5 ft lengths, one 3 4 in in diameter and the other 1 2 in in diameter. How much will the bar elongate when subjected to an axial tensile load of 5000 lb?" Excerpt From: Leonard Spiegel.

Respuesta :

Answer:

0.0735 in

Explanation:

Data provided in the question:

Length of each rod, L = 5 ft = 60 in

Diameter of rod 1, d₁ = [tex]\frac{3}{4}\ in[/tex] = 0.75 in

Diameter of rod 2, d₂ = [tex]\frac{1}{2}\ in[/tex]  = 0.5 in

Applied tensile load, P = 5000 lb

Now,

For steel, Modulus of elasticity, E = 30 × 10⁶ psi

Also,

Elongation due to load P = [tex]\frac{PL}{AE}[/tex]

here,

L is the length

A is the are of the cross-section

Therefore,

Total elongation = [tex]\frac{PL}{A_1E}+\frac{PL}{A_2E}[/tex]

or

Total elongation = [tex]\frac{PL}{E}(\frac{1}{\frac{\pi d_1^2}{4}}+\frac{1}{\frac{\pi d_2^2}{4}})[/tex]

or

= [tex]\frac{5000\times60}{30\times10^6}(\frac{1}{\frac{\pi 0.75^2}{4}}+\frac{1}{\frac{\pi 0.5^2}{4}})[/tex]

= 0.01 × ( 2.264 + 5.093 )

= 0.0735 in

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico